Trwa trzeci etap Konkursu

2015-10-15

Do 16 października potrwa III etap Konkursu. Wysłuchamy blisko dwudziestu godzin muzyki Chopina: sonat, mazurków, preludiów.

W trzecim etapie stopień trudności wzrósł. Każdy z uczestników musi zagrać niemal godzinny recital, w którym powinny się znaleźć mazurki oraz (do wyboru) jedna z dwóch sonat lub pełen cykl preludiów. Zestaw ten można uzupełnić dowolnie wybranymi utworami, np. scherzem, balladą, polonezem, etiudami. 


Największym wyzwaniem dla pianistów są mazurki. Mało kto potrafi poradzić sobie ze specyficzną pulsacją polskich tańców – mazura, kujawiaka i oberka, do których nawiązywał kompozytor w mazurkach, i tzw. tempo rubato, czyli swobodnymi przyspieszeniami i zwolnieniami tempa.

Cieszy wysoki poziom pianistyki Polaków, którzy prezentują się w III etapie. 23-letni Krzysztof Książek i 20-letni Szymon Nehring to studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (tę uczelnię kończył także zwycięzca z 2005 r. Rafał Blechacz). Rówieśnik Książka Łukasz Krupiński reprezentuje Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, jest studentem prof. Alicji Palety-Bugaj i Konrada Skolarskiego.

Przesłuchania III etapu zakończy występ niezwykle muzykalnego Luigiego Carrocci, który miał grać na początku, ale przeszkodziła mu w tym kontuzja ręki (przećwiczenie). 

Kto będzie grał dalej, dowiemy się w piątek wieczorem. Do finału przejdzie 10 pianistów. Każdy z uczestników wykona z orkiestrą jeden z koncertów Chopina – e-moll lub f-moll. Występy finałowe zaplanowano na 18-20 października, transmisja w TVP Kultura i TVP HD oraz na www.chopin2015.tvp.pl od godz. 17.50.

Pozostałe aktualności