Inauguracja Konkursu Chopinowskiego

2015-10-01

1 października występ Marthy Argerich i Nelsona Goernera rozpocznie wielkie muzyczne widowisko. Przed nami trzy tygodnie zmagań młodych pianistów.

Wielkiej damy pianistyki właściwie nie trzeba przedstawiać. Argentyńska pianistka w 1965 r. triumfowała na VII Konkursie Chopinowskim. W ostatnich latach chętnie wraca do Warszawy i za każdym razem swoimi występami wręcz porywa publiczność. W tym roku Martha Argerich kolejny raz zasiądzie w jury Konkursu. 

Obdarzona niebywałą muzyczną intuicją pianistka ma też dar do odkrywania talentów. Dość wspomnieć o przypadku Ivo Pogorelicha. W 1980 r. Martha Argerich zrezygnowała z pracy w jury Konkursu Chopinowskiego, bo jugosłowiańskiego pianisty nie dopuszczono do kolejnego etapu. 

Kilka lat później artystka zwróciła uwagę na Nelsona Goernera, który 1 października również wystąpi w Filharmonii Narodowej. Urodzony w  1969 r. Goerner uznawany jest za jednego najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Na XIII Konkursie zdobył wyróżnienie. Skupiona, wręcz kontemplacyjna maniera wykonawcza zdecydowanie odróżnia go od pełnej temperamentu gry mentorki. Muzyczny introwertyzm słychać też na jego ostatniej płycie z utworami Schumanna, którą doceniła światowa krytyka.  

W programie koncertu zabrzmią: Polonez na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego, napisany specjalnie z okazji inauguracji Konkursu, oraz koncerty fortepianowe Schumanna (Martha Argerich) i Paderewskiego (Nelson Goerner). Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk.

Koncert będzie transmitowany przez TVP Kultura i TVP HD od godziny 19:50. Retransmisja w TVP2 o godzinie 23:00. 

Pozostałe aktualności