Polacy rozpoczną przesłuchania Konkursu

2015-09-30

Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk i Łukasz Piotr Byrdy zagrają jako pierwsi podczas rozpoczynających się w sobotę 3 października przesłuchań konkursowych.

Szczęście polskim pianistom przyniosła minister kultury Małgorzata Omilanowska, która wylosowała literę „B”.

Po trzech Polakach wystąpi dwoje pianistów z Włoch: Michelle Candotti oraz Luigi Carroccia, następnie dwie Rosjanki: Galina Chistiakova i Irina Chistiakova, potem kolejno: Seong-Jin Cho z Korei Południowej, Brytyjczyk Ashley Fripp, a pierwszą dziesiątkę zamknie Yasuko Furumi z Japonii. W konkursie weźmie udział 78 pianistów.

„Emocje wokół konkursu doprowadzają do kłótni w rodzinie”

– Szanowni państwo, nie wiem jak wy, ale my tu w Polsce jesteśmy przekonani, że Konkurs Chopinowski jest najważniejszy na świecie – powiedziała w środę, witając uczestników konkursu, minister kultury Małgorzata Omilanowska. – Nasze doświadczenie, a to jest już 17. konkurs, pokazuje, że zawsze typowany jest zwycięzca, który potem robi wielką karierę na świecie – zauważyła.

Minister mówiła, że przez 23 dni konkursu cała Polska wstrzymuje oddech i słucha muzyki Chopina, „a emocje, które towarzyszą ostatniemu etapowi, doprowadzają do kłótni w rodzinie”. – Dla mnie najbardziej ekscytująca jest myśl, że tutaj, na tej sali, siedzi ktoś, kto za trzy tygodnie wygra konkurs, a za trzy lata będzie znał go cały świat – mówiła minister. – Zwycięzca będzie tylko jeden, ale wygrani już w tej chwili jesteście wy wszyscy – podkreśliła.

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener powiedział, że to dzięki pianistom konkurs trwa i rozkwita. – To państwa sztuka, to państwa tytaniczna praca, determinacja (…) powoduje, że Konkurs Chopinowski może kontynuować swoją wspaniałą tradycję. Liczę, że wszyscy państwo zachowają w pamięci Konkurs Chopinowski jako niezwykłą, wspaniałą przygodę – dodał.

Kalendarz Konkursu

I etap konkursowych przesłuchań rozpocznie się w sobotę 3 października, a zakończy się 7 października. Przesłuchania II etapu odbędą się w dniach 9-12 października, III etapu – od 14 do 16 października. W dniach 18-20 października odbędą się przesłuchania finału. 20/21 października nastąpi ogłoszenie wyników konkursu.

Koncert laureatów i wręczenie nagród zaplanowano na 21 października. Powtórzenie koncertu laureatów – na 22 i 23 października. 22 października nastąpi uroczystość wręczenia nagród pozaregulaminowych.

Studio specjalne w TVP Kultura

Transmisje ze wszystkich przesłuchań konkursowych, rozmowy ze znawcami pianistyki, komentarze i sylwetki uczestników – to wszystko od 3 do 21 października będzie można zobaczyć w TVP Kultura, która na czas konkursu uruchomi specjalne studio telewizyjne w Filharmonii Narodowej.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jeden z najstarszych konkursów muzycznych na świecie o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. Odbywa się od 1927 r., co pięć lat. Laureatką ostatniego konkursu, w 2010 r., została Rosjanka Julianna Awdiejewa, a w 2005 r. zwyciężył Polak Rafał Blechacz.

Pozostałe aktualności