Zakończył się drugi etap przesłuchań

2015-10-09

W kolejnej odsłonie Konkursu nie zabrakło faworytów publiczności.

Podobnie jak w pierwszym etapie, przesłuchania rozpoczął Polak. Łukasz Piotr Byrdy zachwycił stylowym wykonaniem Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22. Michelle Candotti jako pierwsza dokonała zmiany w programie. Zamiast Scherza h-moll wykonała Scherzo b-moll. Przyznała, że składając aplikację do konkursu, zrobiła literówkę.

Sobotę otwierały i zamykały dwie prawdziwe osobowości.  Ambitnym repertuarem rozpoczęła Dinara Klinton. Ukrainka sięgnęła po sześć etiud z opusu 25. Greczynka Alexia Mouza zelektryzowała słuchaczy monumentalizmem w Polonezie fis-moll op. 44.  Nie rozczarowali Polacy – Łukasz Krupiński i Krzysztof Książek.

Kolejny dzień to wielkie oczekiwanie na osobowość tego konkursu. Georgijs Osokins z Łotwy pokazał, że ma własną wizję muzyki Chopina. Czy przekona do niej jurorów? Z pewnością nie zapomni się jego Poloneza As-dur op. 53. Publiczności bardzo podobał się też Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin, typowany również przez krytyków na niemal pewnego uczestnika kolejnego etapu.

Wśród uczestników ostatniego dnia przesłuchań był tylko jeden Polak, Andrzej Wierciński. Jak podkreślali komentatorzy TVP Kultura, pianista ma ogromne możliwości techniczne i z etapu na etap pokazuje coraz więcej. On sam również był zadowolony ze swojego występu. Wysoką pianistyczną formę utrzymali Yike (Tony)  Yang z Kanady oraz Chińczyk Cheng Zhang.

Kogo zobaczymy w kolejnym etapie? Wyniki już dziś w późnych godzinach wieczornych. 
Występy pianistów na bieżąco komentują Anna S. Dębowska i Jan Popis na wideoblogu XIII rząd.


 Pozostałe aktualności